Neděle, 21 července, 2024
Ostatní

Jak postupně probíhá umělé oplodnění

Mivemi eshop pro dětiUmělé oplodnění, známé také jako in vitro fertilizace (IVF), je léčebný postup, který pomáhá páru, který má potíže s početím, zplodit dítě. Zde je obecný postup, jak postupně probíhá IVF:

  1. Ovulační stimulace: Žena podstoupí léčbu hormony, jako je folikuly stimulující hormon (FSH) a luteinizující hormon (LH), aby stimulovala vaječníky k vytvoření více vajíček, než by obvykle uvolnili během jednoho menstruačního cyklu.
  2. Monitorování vývoje vajíček: Během léčby ovulační stimulace se sleduje vývoj vajíček pomocí ultrazvuku a krevních testů, aby se určilo, kdy jsou vajíčka zralá k odběru.
  3. Odběr vajíček: Když jsou vajíčka dostatečně zralá, provádí se chirurgický zákrok známý jako folikulární aspirace. Ten se provádí pod kontrolou ultrazvuku a zahrnuje využití jehly k odběru vajíček z vaječníků.
  4. Oplodnění: Po odběru vajíček jsou tyto vajíčka oplodněna spermatem v laboratoři. Existují dva hlavní způsoby oplodnění: konvenční IVF, kde se vajíčka a spermie umístí do kultivační misky a nechají se oplodnit přirozeně, a intracytoplazmatická spermie injekce (ICSI), kde je spermie injikována přímo do vajíčka.
  5. Kultivace embryí: Oplodněná vajíčka se pak umístí do kultivačních miskách, kde se nechají růst a vyvíjet se po dobu několika dní pod kontrolou laboratorních techniků.
  6. Transfer embryí: Po kultivaci embryí se jeden nebo více embryí vybere k transferu do dělohy ženy. Transfer embryí se provádí pomocí tenké katétry, která se vkládá do dělohy skrz děložní hrdlo.
  7. Luteální fáze: Po transferu embryí žena obvykle podstoupí léčbu hormony, aby podpořila přežití a růst embryí. Tato léčba může pokračovat po několik týdnů po transferu.
  8. Těhotenský test: Asi dva týdny po transferu embryí se provádí krevní test na hCG (těhotenský hormon), aby se určilo, zda došlo k těhotenství.

Je důležité si uvědomit, že IVF je složitý proces a každý postup může být individuálně upraven podle potřeb jednotlivých párů. Také úspěšnost IVF se může lišit v závislosti na různých faktorech, jako jsou věk ženy, zdravotní stav a kvalita vajíček a spermií.Prohlédněte si veškeré naše rubriky:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *